Historia
Wszystko zaczęło się na dalekiej północy, w Bartoszycach blisko rosyjskiej granicy. Był rok 1993, grupa przyjaciół, uczniów tej samej szkoły, stworzyła ośmioosobowy zespół śpiewający acapella szanty i pieśni żeglarskie. W ciągu dwóch lat "Kochankowie" koncertowali w Bartoszycach, w Braniewie i wreszcie na dużym festiwalu "Kopyść" w Białymstoku.
Druga odsłona zespołu miała charakter zdecydowanie militarny jako że jego członkami byli żołnierze służby czynnej. Oczywiście repertuar pozostawał niezmiennie marynarski. W trzyosobowym składzie dzielni wojacy, a w cywilu kochankowie, z marszu wywalczyli drugie miejsce na festiwalu szantowym w Mikołajkach.
Kolejna, trzecia już mutacja zespołu "Kochankowie Sally B." odrodziła się w Suwałkach. Był to trzyosobowy skład mieszany. Owocem ożywionej działalności grupy było nie tylko zwycięstwo w lokalnym przeglądzie "Szanty-Party", połączone z nominacją na krakowski festiwal "Shanties", ale i szczęśliwe - dziś z powodzeniem zaludniające nasz piękny kraj - małżeństwo Marty i Jacka.
I wreszcie czwarta, najnowsza odsłona działalności "Kochanków", rozpoczęła się od ogłoszenia w lokalnej prasie. W taki właśnie, trochę nietypowy sposób Jacek , Marta i Piotr poszukiwali chętnych do muzykowania w kolejnym mieście - tym razem w Giżycku. To tu w Giżyckim Centrum Kultury, jesienią `98 rozpoczęły się próby, które wkrótce miały doprowadzić do przebojowego wejścia Zespołu na polskie sceny szantowe.Zespół tworzyli wówczas Piotr Mackun,Sylwester Karnafel,Seweryn Karnafel,Jacek Apanasewicz,Tomasz Żukowski Począwszy od wiosennego festiwalu "Kopyść `99" chłopcy (tym razem wyłącznie) rozpoczęli istny marsz po złoto, zdobywając głównie najwyższe miejsca i nagrody na wszystkich festiwalach na jakich się pojawiali.
To istne "koszenie" nagród "Grand Prix" i pierwszych miejsc, nie mogło jednak trwać wiecznie i bezkarnie, dlatego pod koniec trzeciego roku działalności giżyckiej wersji Zespołu, kolejne Jury nieoficjalnie zasugerowało iż czas już przejść na zawodowstwo. Tak więc w nowy rok "Kochankowie Sally Brown" weszli z rozpoczętą profesjonalną sesją nagraniową, zaproszeniem na Festiwal do Francji, oraz oczywiście z całą listą nowych pomysłów.
Jerzy Ozaist
"Kochankowie Sally Brown" nosili przez te wszystkie lata najrozmaitsze imiona i nazwiska. Spróbujmy przypomnieć ich po kolei.
W Bartoszycach w zespole śpiewali:
- Arkadiusz Waszkiewicz
- Waldemar Wederei
- Artur Groszek
- Tomasz Sudujko
- Bartosz Chilmanowicz
- Arkadiusz Bulejak
- Mirosław Mendywel
- Jacek Apanasewicz
Wersja umundurowana to:
- Arkadiusz Wus
- Jerzy Koziełło
- Jacek Apanasewicz
W "suwalskim" składzie:
- Marta Grecka
- Piotr Mackun
- Jacek Apanasewicz
Przez zespół śpiewający w Giżycku od 1998 roku przewineło się też kilka osób, dla wszystkich dziękujemy ,że pozostawili część siebie w brzmieniu zespołu i za to ,że tak długo z nami wytrzymali :)
- Tomasz Żukowski
- Piotr Mackun
- Seweryn Karnafel
- Jerzy Ozaist
- Grzegorz Lewtak
- Jacek Apanasewicz
- Marek Przewłocki
- Katarzyna Wasilewska
- Sebastian Bednarczyk
- Ireneusz Bachonko
- Łukasz Staśkiewicz
Obecny skład to:
- Łukasz Jasiński (realizator dżwięku) - Warszawa
- Sylwester Karnafel (gitara wokal) - Giżycko
- Maxymilian Wosk (skrzypce) - Lublin